TRT skandalı Türkiye gündeminden düşmüyor

Dün ilk kez TRT’deki 1,5 milyon liralık “ballı geziyi” Patronlar Dünyası yazmıştı. Bugün Patronlar Dünyası’nın yazdığı TRT skandalının izini Sözcü Gazetesi sürdü. Haberinde 1,5 milyon liraya mâl olan 3 günlük ABD gezisine yer verdi.

Haberde TRT’deki yöneticinin harcamalarının teftişe takıldığı, üst düzey bir yöneticinin ABD gezisindeki 3 günlük harcaması 1.5 milyon lira olarak kayıtlara geçtiği, müfettişlerin incelemesinde bu harcamaya onay verilmediği görüldü.

DANIŞMANLIK ADI ALTINDA ARKADAŞA ÖDEME
Sözcü, Patronlar Dünyası’nda dün yer alan bir grup TRT çalışanı Topuk Yaylası’na kişi başı 7 bin 500 lira ödenen istişare toplantısına katılması da kurum içinde krize neden olan diğer skandalı da yazdı. Yine TRT’nin sosyal medya danışmanlığı adı altında Londra Merkezli K. Network isimli şirkete her ay 25-30 bin dolar ödeme yaptığı anlaşıldı. TRT’nin ödeme yaptığı bu şirketin bir yöneticisinin ise kurumda üst düzey yöneticilerinden birinin arkadaşı olduğu iddia edildi.

“GİZLİ ORTAK” İDDİASI
Gelirinin büyük bölümünü vatandaşın vergilerinden elde eden, tarafsızlığı tartışılan ve izlenme oranları da çok düşük olan TRT’de yaşanan skandallar Meclis gündemine taşındı. Meclis KİT Komisyonu üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT ile ilgili verdiği soru önergesinde, TRT’de üst düzey bir yöneticinin, kurumun milyonlarca lira dış yapım parası ödediği şirkete yakınını ‘gizli ortak’ olarak yerleştirdiği iddiasını sordu.

Sertel, “TRT yöneticilerinin birinci derece yakınlarından yapım şirketinde çalışan ya da ortak olan var mıdır? Varsa kimlerdir? Bu firmaların TRT’de aldıkları işlerin maddi karşılığı ne kadardır?” sorulara cevap istedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir