Aracınızın Hangi Uyarı Sinyallerini Mutlaka Dikkate Almalısınız? Bu 2 İşaret Yanıyorsa Hiç Vakit Kaybetmeyin

SOĞUTMA SIVISI GÖSTERGE IŞIĞI

En çok dikkat edilmesi gereken uyarı ışıklarından biri soğutma sıvısı ışığıdır. Bu bir termometre ve iki şafttan oluşur.

Soğutma sıvısı, motorun aşırı ısınmamasını ve optimum koşullarda çalışabilmesini sağlar. Çalıştırma sırasında soğutma sıvısı ışığı hemen yanarsa sorun beslemededir. Çoğu zaman soğutma sıvısı kabı sızdırıyor veya hortum arızalı olabilir.

Kaputun altında genellikle pembe bir sıvı içeren yuvarlak şeffaf bir kap bulacaksınız. Elinizde soğutma sıvısı varsa, soğutma sıvısını kendiniz tamamlayabilirsiniz. Aracınızı düzenli olarak bakıma götürüyorsanız, soğutma sıvısı ekleyerek sorunu çözemezsiniz. Bu nedenle derhal en yakın servise gidin ve sorunun giderilmesini sağlayın. Motor soğuk olduğu ve yalnızca birkaç kilometre yol kat ettiğiniz sürece motor aşırı ısınamaz. Ancak sıcaklık göstergesine dikkat edin. Sorun sürüş sırasında meydana gelirse, en kısa zamanda bir servise de başvurmalısınız. Sıcaklığa dikkat edin, 100 derece sınırı aşılmamalı. Eğer öyleyse, arabayı bekletin ve soğumaya bırakın.

MOTOR GÖSTERGE IŞIĞI

Bir diğer önemli gösterge ışığı da diğer birçok uyarı sinyalinden farklı olarak turuncu renkte olan motor kontrol ışığıdır. Ancak bu, tehlikeyi hafife almanız gerektiği anlamına gelmez. Lamba yanarsa en kısa sürede en yakın atölyeye gitmelisiniz.

Sorunun tam olarak belirlenmesi için hata belleği burada okunur. Pek çok farklı sorun nedeniyle motor kontrol ışığı yanabilir. Arızanın mutlaka doğrudan motorda olması şart değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir