Bitcoin Fiyatı Durmuyor: Tahtını Geri Aldı! Milyonlar Tasfiye Oldu

Bitcoin (BTC) fiyatı Çarşamba günü bir kez daha yerçekimine meydan okudu, kritik 51.000 dolar sınırını aştı ve kısa süreliğine 52.000 dolara dokunarak 1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle “tahtını” geri aldı. Ancak bu yükseliş yükselişi kayıpsız da olmadı. Zira milyonlarca short pozisyon dramatik bir fiyat patlamasıyla tasfiye oldu. Dolayısıyla ayılar siper almak için çabaladı. İşte detaylar

Bitcoin fiyatı yükseldi

Yükseliş, güçlü birkaç faktör tarafından ateş aldı. Bitcoin’in gelecekteki büyümesine ilişkin devam eden iyimserlik kritikti. Ayrıca 75.000 doları hedefleyen yükseliş opsiyonu bahisleri dikkat çekti. Son olarak kritik faktör spot Bitcoin borsada işlem gören fonlardan (ETF’ler) artan talep oldu. Örneğin BlackRock’un IBIT ETF’si Salı günü yaklaşık 500 milyon dolarlık net girişe tanık oldu ve bu da yatırımcıların önde gelen kripto para birimine olan iştahını ortaya koydu.

Fiyat hareketi heyecan verici. İki saatlik bir pencerede Bitcoin 51.000 doların üzerine fırladı ve 1.500 doların üzerine çıkarak açığa satış yapanları sersemletti. Veriler, bu dönemde tasfiye edilen tüm pozisyonların %97’sinin açığa satış olduğunu ortaya koyuyor ve bu da mevcut piyasa ortamında alıcıların hakimiyetini vurguluyor. Short traderların acısı altcoinlere de yayıldı. Zira Ethereum, Bitcoin’in yükselişini tekrarladı ve 2.700 doların üzerine çıktı.

52.000 dolar yeni direnç seviyesi mi?

Ancak Bitcoin’in ilerlemesi yeni bir engelle karşı karşıya. Engel, 52.000 dolar civarında “yoğun bir” bir direnç duvarı. Analist Cole Garner, bu likidite engelinin kaynağının önde gelen kripto borsalarından Bitfinex olduğunu belirtti. Teorik olarak çıkarıldığından daha fazla BTC tüketen ABD spot Bitcoin ETF’lerinin yakın zamanda piyasaya sürülmesine rağmen, bu talep “tuğla duvarı” önemli bir zorluk teşkil ediyor.

Garner ayrıca Bitfinex’in bu direnç seviyesini endişe verici bir oranda yenilediğini söyledi. Diğer yandan potansiyel olarak ETF’lerden gelen satın alma baskısını aştığını belirtti. Bitfinex’in benzer davranışları geçmişte, özellikle de 2020’deki fiyat artışı sırasında 3.000 dolardan 10.000 dolara yükselmesi sırasında gözlemlendiğinden, bu durum potansiyel manipülasyona ilişkin endişeleri artırıyor.

ETF’lerde rekor girişler

Yaklaşan direnişe rağmen cesaret verici işaretler var. Bitcoin ETF’leri, 13 Şubat’ta 600 milyon doları aşan rekor günlük girişlere tanık oldu. BlackRock’un ürünü tek başına neredeyse yarım milyar dolar katkıda bulundu. Ek olarak, Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) çıkışların önemli ölçüde azalması, kritik. Zira iç yatırımcıların karışması yerine piyasaya taze para girdiğini gösteriyor.

Sonuç olarak, Bitcoin’in son rallisi, kripto para biriminin dayanıklılığını ve uzun vadeli potansiyeline olan güvenin arttığını gösteriyor. Bitfinex likidite duvarı gibi zorluklar devam ediyor. Ancak, kurumsal yatırımcılardan ve spot ETF’lerden gelen artan talep gelecek için parlak bir tablo çiziyor. Bitcoin’in bu engeli aşıp aşamayacağı ve 52.000 dolarlık direnci kırıp kıramayacağı henüz belli değil ancak kesin olan bir şey var: Kripto üstünlüğü savaşı henüz bitmedi ve tüm gözler Bitcoin’in bir sonraki hamlesine çevrilmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir