Eleman yerleştirme de dinleme gibi casusluk

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilen FETÖ üyesi İdris Karagöz hakkında Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi, “Darbeye teşebbüs” ve “Örgüt üyesi olmak” suçlarından 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Sabah’ın haberine göre, mahkeme; Karagöz’ün ‘casusluk’ ile suçlanması hakkında ise ‘hangi nitelikteki gizli bilgileri, ne şekilde ve nereden temin ettiği hususunda delil elde edilemediği” belirtilerek beraat kararı verdi.

TBMM ve Cumhurbaşkanlığı avukatlarının itiraz ettiği beraat kararını inceleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Karagöz hakkında devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme suçundan verilen beraat kararını bozdu.

Yargıtay’ın bozma kararında, milli güvenlikle ilgili gerçekleştirilen faaliyetlerin dinleme yoluyla elde edilmesi ya da ilgili kuruma elaman yerleştirilerek bilgilerin temin edilmesi arasında bir fark bulunmadığı ve sanığın eyleminin siyasi casusluk kapsamında değerlendirilmesi gerektiği düşünülmeden verilen kararın dosya ile uyuşmadığı, bu şekilde suçtan beratına karar verilmesinin hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Karar yargılamanın yapıldığı ilk derece mahkemeye gönderildi. Yargıtay’ın içtihat niteliğindeki bozma kararı, örgüt üyelerinin yargılanmalarında yeni bir dönemi başlatacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir