Toplu ulaşım kartlarına sınırlama geldi ‘Artık bu kişiler ek ücret ödeyecek’

Toplu ulaşım kartlarında yeni dönem başladı. Milyonlarca vatandaşa kötü haber geldi. Ücretsiz ve indirimli seyahat kartları için flaş değişiklik yapıldı. Bundan sonra toplu ulaşım kartlarına sınırlama getirildi. Yapılan değişiklik ile birlikte günlük 4 ücretsiz biniş hakkından sonra gün içinde bir daha ücretsiz seyahat edilemeyecek.

KARTLARA SINIRLAMA GETİRİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz ve indirimli seyahat kartlarında önemli bir değişikliğe gitti. Yeni düzenleme ile birlikte toplu taşıma araçlarında sınırsız biniş hakkının sona erdiğini açıkladı. Artık ücretsiz seyahat eden 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile indirimli bilet kullanan 60 yaş ve üzeri vatandaşlara 4 kez ücretsiz biniş hakkı tanınacak. Ayrıca öğretmenlere de sınırlama uygulanarak günlük 4 ücretsiz biniş hakkı verildi. Bu sınıra ulaşan kart sahipleri, geri kalan seyahatlerinde tam ücret ödemek zorunda olacak.

YENİ DÜZENLEME HAYAT GEÇİRİLDİ

Aynı zamanda, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın direktifiyle, Özel Halk Otobüsü sahiplerine yapılan aylık destek ödemelerinde artışa gidildi. Üstelik, ücretsiz ve indirimli seyahat hakkından yararlanan minibüsçülere sağlanan yıllık destek miktarının artırılmasıyla birlikte, toplamda 700 milyon TL’lik bir destek sağlanacak. Bu önemli karar, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yetki kararı sonrasında hayata geçirildi.

Ulaşım Daire Başkanlığı, ihale sürecine çıkarılacak olan otobüslerle ilgili detaylı bilgiler paylaşırken, 108 özel halk otobüsünün P plakaya dönüştürüleceğini duyurdu. Geçtiğimiz yıl 465 aracın P plakaya dönüştürüldüğü bilgisi verilirken, 108 hat sahibinin başvuru yapmadığı için P plaka alamadığı belirtildi. Bu adım, ulaşım sektöründe önemli bir iyileştirme ve güncelleme çabası olarak değerlendirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir