Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli, Hiranur Vakfı mütevelli heyetinden çıkarıldı

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin altı yaşından itibaren ‘evlilik’ adı altında cinsel köleleştirilmesine ilişkin yargı süreci devam ederken Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin Hiranur Vakfı mütevelli heyeti listesinden çıkarıldığı ortaya çıktı.

Hiranur Vakfı’yla ilgili başlatılan soruşturmanın akıbetini ve vakfın kapatılmasına ilişkin yapılan talebin sonucunu öğrenmek için CİMER’e yapılan başvuru, 2 ay 12 gün sonra yanıtlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Vakıf Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nden verilen yanıtta, “Söz konusu vakıf genel müdürlüğümüzce denetime alınmış, denetim sonucu getirilen tembihat doğrultusunda işlem yapılmıştır” dendi.

‘GÜMÜŞEL VE İSTEKLİ’ LİSTEDEN ÇIKARILDI

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilisi, “Müfettişlerimiz tarafından 31 Ocak’ta düzenlenen inceleme raporuyla vakfın kuruluş senedinde değişikliğe gidilmesi, Gümüşel ve İstekli’nin mütevelli heyeti dâhil vakıf yönetiminden çıkarılması sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

‘RESMİ BAĞLAMDA VAKIFLA İLİŞKİLERİ YOK’

Hiranur Vakfı Genel Başkanı Avukat Bulut Müslüm Gezer ise H.K.G. olayının gündeme gelmesinden önce Yusuf Ziya Gümüşel’in 14.03.2022, Kadir İstekli’nin ise 13.04.2022 tarihinde vakıf mütevelli heyeti ve yönetimden istifa ettiğini, “resmi bağlamda vakıfla ilişkilerinin olmadığını” savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir